avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nelămurire legata de hotarare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nelămurire legata de hotarare

Am o întrebare legata de doua hotarire una de la ordonanță prezidențială și una de la un ordin de protecție. Prima îmi stabilește un program de vizitare și cea dea doua îmi interzice sa ma apropii de mama copilului la mai puțin de 300 de metri,. Ce pot face în aceasta situație??
solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Încuviinţează reclamantului legături personale cu minorul după următorul program: - în primul şi al treilea week-end din lună, de vineri ora 18.00 până sâmbătă ora 18.00, fără prezenţa mamei sau a vreunui membru al familiei materne, cu luarea de către tată a minorului de la domiciliul mamei şi aducerea minorului la domiciliul mamei, după încheierea programului de vizită. - în zilele de marţi şi joi, de la ora 17.30 la ora 19.30, fără prezenţa mamei sau a vreunui membru al familiei materne, cu luarea de către tată a minorului de la domiciliul mamei şi aducerea minorului la domiciliul mamei, după încheierea programului de vizită. Respinge în rest cererea, ca neîntemeiată. Ia act că reclamantul nu a solicitat cheltuieli de judecată în prezenta cauză, rezervându-şi dreptul de a solicita astfel de cheltuieli pe cale separată Obligă reclamantul la plata către pârâtă a sumei de 400 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând parte din onorariu de avocat Cu drept de apel în termen de 5 zile de la pronunţare, la Judecătoria Sectorului 4.


Tip solutie: Schimbat în parte
Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă în parte sentin?a apelată, în sensul că admite în parte cererea. Emite împotriva pârâtului ordin de protec?ie pe o perioadă de 3 luni. Obligă pârâtul să păstreze o distan?ă de 300 m fa?ă de reclamantă, pe perioada de 3 luni. interzice pârâtului orice contact, inclusiv telefonic, prin coresponden?ă sau în orice alt mod cu reclamanta, pe perioada de 3 luni. Obligă pârâtul să predea arma pe care op posedă organelor abilitate pe perioada valabilită?ii ordinului de protec?ie. Respinge în rest cererea de chemare în judecată, ca neîntemeiată. Obligă intimatul la plata către apelantă a sumei de 500 lei, cheltuieli de judecată. Men?ine restul dispozi?iilor sentin?ei apelate. Definitivă. Pronun?ată în ?edin?ă publică, 20.03.2020.
Multumesc pentru sprijin

Alte discuții în legătură

Hotărâre judecătoarească program vizita Adli34 Adli34 Buna ziua, Am următoarea situație și as dori o lămurire asupra problemei. Am ordonanța președințială pentru program de vizita, iar hotărârea zice ... (vezi toată discuția)
Ordonanță presendintiala Utilizator244563 Utilizator244563 Bună ziua, Am depus ordonanță presindetiala pentru program vizitare minor. Eu fiind tatăl. La termen nu ne-am mai judecat și am ajuns la invoiala ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor ANA74BV ANA74BV Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: Admite acţiunea civilă formulată de reclamantul în contradictoriu cu pârâta , şi în consecinţă : ... (vezi toată discuția)