avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărâre judecătoarească program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărâre judecătoarească program vizita

Buna ziua,
Am următoarea situație și as dori o lămurire asupra problemei.
Am ordonanța președințială pentru program de vizita, iar hotărârea zice așa : “ Dispune în mod provizoriu, până la soluţionarea definitivă a dosarului nr. …/…./2019 având ca obiect ”divorţ”, aflat pe rolul Judecătoriei Z…., acordarea pentru tată a unui program de vizitare săptămânal a minorei….”
Pe data de 17.05.2022 s-a dat soluția asupra divorțului și asupra programului de vizitare: “ Dispune exercitarea autorită?ii părinte?ti asupra minorei de către ambii părin?i ?i stabile?te locuin?a minorei la mamă. Obligă pârâtul la plata pensiei de între?inere în favoarea minorei după cum urmează: ….. lei lunar de la de la data introducerii ac?iunii 02.05.2019 până la data de 31.05.2019, ….. lei lunar de la data de 01.06.2020 până la data de 31.12.2021, ?i ….. lei lunar, de la data de 01.01.2022 până la majoratul minorei sau alte dispozi?ii ale instan?ei. Stabile?te în favoarea reclamantului reconven?ional următorul program pentru păstrarea rela?iilor personale cu minora: -săptămânal în zilele de luni ?i vineri de la ora 12 până la ora 17 , precum ?i sâmbăta de la ora 12 până la ora 16 la domiciliul pârâtei reconven?ional sau în alte loca?ii publice stabilite de comun acord , inclusiv la domiciliul reclamantului reconven?ional, cu sau fără prezen?a pârâtei -în prima ?i a treia săptămână din lună, în intervalul vineri ora 17- duminică ora 12, cu luarea minorei de la pârâtă ?i aducerea ei înapoi, cu dreptul său de a petrece timp cu minora la domiciliul său sau alte loca?ii publice, cu sau fără a fi necesară prezen?a pârâtei -în timpul vacan?ei de vară reclamantul va avea dreptul de a petrece cu minora în total 30 de zile, care se pot lua consecutiv, în orice loca?ie, inclusiv la domiciliul reclamantului reconven?ional, cu sau fără a fi necesară prezen?a pârâtei -în timpul vacan?ei de iarnă reclamantul va avea dreptul de a petrece cu minora 1 săptămână în orice loca?ie, inclusiv la domiciliul reclamantului, cu sau fără a fi necesară prezen?a pârâtei. În afara programului de vizită, rela?iile minorei cu tatăl său se vor realiza prin contact telefonic/video zilnic, în intervalul orar 19-20. În timpul sărbătorilor religioase reclamantul va avea dreptul să petreacă cu minora în prima ?i a doua zi ( de Crăciun ?i Pa?te) în intervalul orar 10-20, la domiciliul său sau în orice loca?ie, în anii pari. Reclamantul va putea participa la sărbătorirea zilei de na?tere a minorei , acasă la pârâta reconven?ional sau altă loca?ie, la orice serbare ?colară sau extra?colară, iar pârâta va avea obliga?ia de a-l informa cu privire la starea de sănătate a minorei, la ?coală, la formele extra?colare de învă?ământ. Respinge restul preten?iilor formulate de păr?i ca neîntemeiate. Compensează cheltuielile de judecată ( fiecare parte le suportă). Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria B…... Pronun?ată azi 17.05.2022 prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei.
Document: Hotarâre ……/2022 17.05.2022
Întrebarea mea este: care sentința e valabilă ? Cea de la ordonanța sau cea data acum de la divorț ?
Va mulțumesc !
Bună ziua,
Cea de la ordonanță, dat fiind faptul ca aceasta produce efecte pana la rămânerea definitiva a unei hotărâri în dosarul de divorț.
Sentința pe care o aveți în dosarul de fond nu este încă definitivă, ea poate fi atacată cu apel. Dacă trece termenul de apel și nu este atacată, abia atunci devine definitivă și se va aplica noul program.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelămurire legata de hotarare Malta Malta Am o întrebare legata de doua hotarire una de la ordonanță prezidențială și una de la un ordin de protecție. Prima îmi stabilește un program de ... (vezi toată discuția)
Modificare program vizita minor Zanaapelor Zanaapelor In urma divortului pronuntat in data de 12 octombrie 2011, minora in varsta de 7 ani mi-a fost incredintata mie spre crestere si educare. Divortul a fost pe ... (vezi toată discuția)
Vizite New york New york Se aplica hotărârea judecătorească în legătură cu vacanțele preșcolar,chiar dacă copilul inca nu frecventează nici grădinița?Vreau să menționez ... (vezi toată discuția)