Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19/2020

Buna ziua , lucrez ca si agent și vreau sa intru in indemnizația de stat acasa cu copii, conform legii 19/2020 , dar la serviciu mi sa spus ca daca pe soția mea o va baga peste o săptămână în șomaj tehnic , indemnizația mea se anulează ca intra ea in șomaj tehnic.,și ca sunt prea multe acte de facut pentru o săptămână asa ca nu stiu ce o sa fac cu copii o săptămână...
Prevederile Legii nr.19/2020 nu se aplică în cazul persoanelor ale căror raporturi de muncă sunt suspendate pentru întreruperea temporară a activității angajatorului sau în cazul soțului/soției acestora, în condițiile art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Multumesc pentru raspuns , dar in concluzie pot sa stau si eu acasa in indemnizație pentru copii conform legii 19/2020 si sotia in șomaj tehnic ?
Raspunsul este negativ in situatia dvs.