Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu impus - Ordonanta de urgenta 2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu impus - Ordonanta de urgenta 2020

Buna ziua,am si eu o intrebare,Datorită stării de urgenta impuse de Guvern am decis să stau acasa cu copilul minor, fiind plătită cu cei 75%.Din cate am inteles este vb de 30 de zile,mai exact până vor începe școlile dupa vacanta dPdeaste.Numai ca angajatorul a aplicat legea doar până pe data de 13,după aceea bagandu ma in CO forțat,fără ca eu să cer acest lucru.Vroiam sa va intreb daca e ok sau nu cum au procedat ei.Va multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz .
Sa inteleg ca firma unde lucrez ar trebui să respecte legea si sa mi permita sa stau acasa până la inceperea scolilor?
Prin actele normative emise, Legea nr.19/2020, OUG nr.30/2020 ,respectiv HG 217/2020, s-a decis ca, zilele libere se acordă doar "după epuizarea tuturor opțiunilor prevăzute de reglementările legale în vigoare pentru desfășurarea activității și cu obligația asigurării continuității activității, inclusiv prin decalarea programului de lucru sau implementarea formelor de muncă flexibile"