Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Confirmare de primire !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Confirmare de primire !

Se stie faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoaca si se reconvoaca faptul ca nu se strang 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar intrebarea mea este cel care nu este acasa il anunta prin mandat postal sa participe la sedinta ,cine plateste acea confirmare de primire !!!! Va multumesc anticipat !
codrutz2007, utilizator
Articolul 48, aliniatul 3 spune asa - La adunarea generală reconvocată, dacă există dovada că toți membrii asociației de proprietari au fost convocați pe bază de tabel convocator sau prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, și prin afișare la avizier, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenți, prin votul majorității acestora. Asadar, daca eu fac dovada ca l-am instiintat prin acea scrisoare, totul este in regula.
@asd1,
Domnule, initiatorul acestui topic a avut o intrebare simpla la care f frumos a raspuns dl popa Gh. - ati inteles?
S-a convocat Ag, s-au intocmit convocatoare care au fost afisate la locul lor, s-au intocmit anunturi si au fost trimise omului acasa ...prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire,... Omu'zice ca nu era acasa in acea perioada, posta incearca timp de 10 zile sa-l gaseasca - nu il gaseste, asa ca scrisoare cu toate pecetile se intoarce la expeditor.
Asa cum s-a mai afrmat si de catre dl. Amza - Asadar, daca eu fac dovada ca l-am instiintat prin acea scrisoare, totul este in regula.

Spuneti-ne si noua, ce ati mai vrea?
Este de-a dreptul dramatic daca o amarata de asociatie nu va invita cu lautari si chiar fanfara, cu sticle cu vin si vornicei - sa participati la AG a proprietarilor, odata pe an !
Vii dumneata acum si ne dai lectii de drept, ca ...Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate
Pai nu a scris omu' ca in acea perioada era plecat, cum naiba sa semneze confirmarea de primire? Si chiar daca o semneaza si nu vine la AG, ii iei boii de la bicicleta, ce faci?
Dar daca ai 300 de membri care nu au semnat tabelul convocator si le trimiti scrisori, asa cum prevede legea - in primul rand cine le completeaza, cine le trimite la posta, cine le tine evidenta? Angajam secretare? Apelam la ingrijitorii de cladiri sa ne ajute (apropos, noi avem un ingrijitor semianalfabet, asta o fi bun bun la intocmit corespondenta?)
Nu vedeti cat de penibila este situatia? Mai vorbim de costuri domnule Codrutz?
Si pentru ca veni vorba, ati inteles raspunsul d-lui Popa, da? Expeditorul, adica asociatia de proprietari, adica - prostimea, da? Stiti cat costa o asemenea scrisoare?
Haideti sa fim seriosi. Astia (parlamentarii) care s-au gandit si aprobat la acest mod de abordare a A Generale, din punctul meu de vedere nu au habar despre ce vorbesc.
Probabil ca tot asa se convoaca si la dansii in Parlament participarea la sedintele parlamentare, unde trag chiulul sau lipsesc cu desavarsire!
Au gasit si ei unde sa "bata moneda" - pe asociatiile de proprietari, ca in rest toate merg ca pe roate!
Mai ganditi-va oameni buni si sa fiti sanatosi!
Adam Grecu, utilizator
Buna seara .Domnule Adam Grecu de ce ma atacați fara rost ,eu care aveam un respect pt dumneavoastră, am inteles ca expeditorul plătește confirmarea de primire. Nu luați apărarea totuși la unele asociați ca nu stiti ce este de fapt acolo . Mie din luna iulie ,august si noiembrie 2019 de cand le-am trimis contestati la plata întreținerii nu mi-au trimis absolut nici un raspuns ! In luna noiembrie am făcut sesizare la primărie la care le-a dat termen 15 zile si cu amendă dar nici la acest termen nu la pus în practică, dar ce sa vezi plec de acasă in deplasare cu serviciu in luna ianuarie 2020 ,si nu se mai oprea de pus la posta si evident sau returnat ca nu eram acasa si obligandu-ma sa platesc ceea ce nu am primit nici dupa venirea mea acasa si pana in prezent .Administratorul are camerele de luat vederi trase in casa la care stie cand plec si cand vin .In data de 02.03.202o am plecat in delegație si revenit din cauza coronavirus pe data de 15 .03 am fost surprins neplacut ca in data de 8.03.a tinut adunarea generala si reconvocarea acesteia pe data de 16 martie .Evident ca l-am luat de guler dacă tot stia ca nu eram acasa de ce imi trimiți scrisori sa fiu bun de plata. Eu sunt împotriva lor cu legea in mana dar sunt evitat tot timpul ,nu le plac ochi mei . Nu va mai spun ca sa ma descurajeze sa imi vad de viata mea si ei sa fure mi-au facut dosare penal de hartuire si amenințare la care poliția au spus ca s-au facut de ras. Asta e lumea in care trăim ,dar nu ma voi lasa cu escroci de mâna a doua!!!

Adam Grecu a scris:

@asd1,
Domnule, initiatorul acestui topic a avut o intrebare simpla la care f frumos a raspuns dl popa Gh. - ati inteles?
S-a convocat Ag, s-au intocmit convocatoare care au fost afisate la locul lor, s-au intocmit anunturi si au fost trimise omului acasa ...prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire,... Omu'zice ca nu era acasa in acea perioada, posta incearca timp de 10 zile sa-l gaseasca - nu il gaseste, asa ca scrisoare cu toate pecetile se intoarce la expeditor.
Asa cum s-a mai afrmat si de catre dl. Amza - Asadar, daca eu fac dovada ca l-am instiintat prin acea scrisoare, totul este in regula.

Spuneti-ne si noua, ce ati mai vrea?
Este de-a dreptul dramatic daca o amarata de asociatie nu va invita cu lautari si chiar fanfara, cu sticle cu vin si vornicei - sa participati la AG a proprietarilor, odata pe an !
Vii dumneata acum si ne dai lectii de drept, ca ...Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate
Pai nu a scris omu' ca in acea perioada era plecat, cum naiba sa semneze confirmarea de primire? Si chiar daca o semneaza si nu vine la AG, ii iei boii de la bicicleta, ce faci?
Dar daca ai 300 de membri care nu au semnat tabelul convocator si le trimiti scrisori, asa cum prevede legea - in primul rand cine le completeaza, cine le trimite la posta, cine le tine evidenta? Angajam secretare? Apelam la ingrijitorii de cladiri sa ne ajute (apropos, noi avem un ingrijitor semianalfabet, asta o fi bun bun la intocmit corespondenta?)
Nu vedeti cat de penibila este situatia? Mai vorbim de costuri domnule Codrutz?
Si pentru ca veni vorba, ati inteles raspunsul d-lui Popa, da? Expeditorul, adica asociatia de proprietari, adica - prostimea, da? Stiti cat costa o asemenea scrisoare?
Haideti sa fim seriosi. Astia (parlamentarii) care s-au gandit si aprobat la acest mod de abordare a A Generale, din punctul meu de vedere nu au habar despre ce vorbesc.
Probabil ca tot asa se convoaca si la dansii in Parlament participarea la sedintele parlamentare, unde trag chiulul sau lipsesc cu desavarsire!
Au gasit si ei unde sa "bata moneda" - pe asociatiile de proprietari, ca in rest toate merg ca pe roate!
Mai ganditi-va oameni buni si sa fiti sanatosi!

codrutz2007, utilizator
Domnu' Codrut,

Dumneata nu esti atent de nicio culoare!
Daca te uiti atent, eu m-am adresat utilizatorului care semneaza cu @asd1 - Observat?
Din contra, eu ti-am sustinut ideea. Te rog sa mai recitesti, dar cu atentie si daca nu intelegi, trecep pe privat, pe telefon si dezvoltam ideea.
Nu este nevoie sa ma citezi si-asa am pe-aici cateva mii de postari si nu are rost sa incarcam forumul, intelegi?

Personal sunt impotriva convocarii la o AG a membrilor proprietari de imobile in aceasta maniera! Cei care au propus si mai ales cei care au aprobat asa ceva, se gandeau la o AG a fortelor NATO...
Va garantez 100% ca la nicio societate comerciala cu active de miliarde, o societate de nivel national - dau un exemplu la intamplare - Hidroelectrica, nu se procedeaza in aceasta maniera. Se convoaca AG printr-un anunt la un ziar de larga circulatie si cu asta gata. Ai venit, ai fost " servit" si cu asta basta! Nu tu reconvocare, nu tu tabele, scrisori recomandate si alte ciudatenii...
Am rugamintea sa recitesti textul meu din postarea anterioara si daca iti mentii atitudinea, inseamna ca eu am luato pe campii, prietene.
Sa fii sanatos si la punga gros!
Stima si prietenie - cu speranta, ca inca nu mi-am pierdut stima si respectul tau !
Buna seara ,într-adevăr asa e ,am recitit conversația,,aveți dreptate , m-am si repezit când vad atata nedreptate cu acești indivizi ! Dar aici nu e vorba de cat costa acea confirmare dar felul cum o aplica ! Va rog sa ma scuzati domnule Adam Grecu .Va multumesc anticipat.

Adam Grecu a scris:

Domnu' Codrut,

Dumneata nu esti atent de nicio culoare!
Daca te uiti atent, eu m-am adresat utilizatorului care semneaza cu @asd1 - Observat?
Din contra, eu ti-am sustinut ideea. Te rog sa mai recitesti, dar cu atentie si daca nu intelegi, trecep pe privat, pe telefon si dezvoltam ideea.
Nu este nevoie sa ma citezi si-asa am pe-aici cateva mii de postari si nu are rost sa incarcam forumul, intelegi?

Personal sunt impotriva convocarii la o AG a membrilor proprietari de imobile in aceasta maniera! Cei care au propus si mai ales cei care au aprobat asa ceva, se gandeau la o AG a fortelor NATO...
Va garantez 100% ca la nicio societate comerciala cu active de miliarde, o societate de nivel national - dau un exemplu la intamplare - Hidroelectrica, nu se procedeaza in aceasta maniera. Se convoaca AG printr-un anunt la un ziar de larga circulatie si cu asta gata. Ai venit, ai fost " servit" si cu asta basta! Nu tu reconvocare, nu tu tabele, scrisori recomandate si alte ciudatenii...
Am rugamintea sa recitesti textul meu din postarea anterioara si daca iti mentii atitudinea, inseamna ca eu am luato pe campii, prietene.
Sa fii sanatos si la punga gros!
Stima si prietenie - cu speranta, ca inca nu mi-am pierdut stima si respectul tau !