Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent

Buna ziua
Având in vedere noua ordonanta militară care va intra intra in vigoare in aceasta seara, așa dori sa ma lamuriti dacă fiecare salariat care încă lucrează are nevoie de acea adeverința permanenta pt deplasare respectiv declarația celui in cauza ,dacă este sau nu este obligatorie????
Este indicat sa aveti adeverinta.
In caz contrar exista riscul sa iasa haos.

Nu stiu cat de bine organizati sunt cei din politie si jandarmerie si puteti avea surprize neplacute.
Mulțumesc pt răspuns ! Tot exista zvonuri cum ca acea adeverința este necesară doar pe timp de noapte

Cornel Vasile, Consilier juridic
Ordonanţa Militară privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19
Art. 5 - (1) În intervalul orar 22.00 - 06.00, circulaţia persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei este permisă numai pentru motivele prevăzute la art. 4.

(2) Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, legitimaţia de serviciu, adeverinţa eliberată de angajator sau o declaraţie pe propria răspundere.

(3) Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.

(4) Declaraţia pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/ gospodăriei/ locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura.

Prin urmare, declaratia este pentru deplasarea in intervalul orar 22.oo -06.oo