Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Deplasare catre service auto in perioada aceasta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Deplasare catre service auto in perioada aceasta

Buna dimineata cu respect! Am si eu urmatoarea intrebare: Vreau sa ma deplasez la un service auto pentru a-mi repara masina/ a cumpara o piesa auto pentru o masina. Masina este pe persoana fizica ( masina mea personala). Conform ordonantei am voie? Daca am voie, va rog sa imi specificati si ce ar trebui completat pe declaratie pe proprie raspundere. Multumesc!
Ordonanta militara nr. 8
"Art. 1. -
(3) Este permisă circulația în afara locuinței/gospodăriei pentru achiziția de autovehicule, piese de schimb pentru autovehicule și servicii de reparații auto.
(4) Prevederile art. 4 din Ordonanța militară nr. 3/2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19 se aplică în mod corespunzător.
(5) În declarația pe propria răspundere, persoanele prevăzute la alin. (1) și (2) menționează, ca motiv,deplasarea în interes profesional, iar persoanele prevăzute la alin. (3) menționează, ca motiv, deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor."

Este motivul nr. 2 din formular.
latka, moderator