Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CONFLICT INTRE ASOCIATIE DE PR SI ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CONFLICT INTRE ASOCIATIE DE PR SI ADMINISTRATOR

BUNĂ ZIUA,
SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI MICĂ , CU 10 FAMILII, CONSTITUITĂ LEGAL, CU STATUT JURIDIC, CU PRESEDINTE , COMISIE DE CENZORI. ADMINISTRATORUL , IN ULTIMII 2 ANI NE+A INCLUS LA ALTĂ ASOCIATIE SI REFUZĂ SĂ TINĂ REGISTRU SEPARAT . AM SOMAT-O , DAR DEGEABA. CE-I DE FACUT ? MULTUMIM !
Faceti adunare generala si hotarati.
Faceti adunare generala si schimbati administratorul. El este angajatul asociatiei, asa ca puteti sa-l schimbati oricand.
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu detine autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere acte si actiuni in numele asociatiei de proprietari fara acordul reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari
Procedura infiintarii asociatieid e proprietari cat si afilierea la alta asociatie necesita obligatoriu acordul adunarii generale a membrilor proprietari
Daca nu exista acordul adunarii generale ,documentele de afiliere sunt lovite de nulitate
Presedintele de asociatie este reprezentantul legal al asociatieid e proprietai care impune prin CIM si fisa postului limita de competenta a administratorului de imobil
In speta angajatorul asociatia de proprietari prin reprezentant legal presedintele de asociatie poate decide in comitetul executiv masuri pentru incetarea raportului juridic de munca cu administratorul de imobil
Daca problema dureaza de 2 ani de zile,se impunea ca cenzorul/comisia de cenzori sa denunte oficial situatia astfel ca presedintele de asociatie si comitetul executiv sa intervina concret pentru restabilirea cadrului legal de activitate al asociatiei de proprietari