Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega admnistratorului ...

Delegare de atributii Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega administratorului atributiile sale ? De exemplu sa semneze sesizari si sa le depuna la diverse institutii, sa semneze afisele de convocare , sa semneze in locul comitetului executiv ...
contsters111, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizonal cu raspundere individuala
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Conform disp L nr 196/2018,presedintele de asociatie,comitetul executiv,cenzorul/comisia de cenzori,administratorul de imobil detin limita de competenta si raspundere individuala
Raspunderea si obligatiile membrilor comitetului executiv nu pot fi declinate in sarcina administratorului de imobil
Atat timp cat legiuitorul a impus obligatii distincte in sarcina reprezentantilor asocitiei de proprietari,legal raspunderea persoanala nu poate fi declinata in sarcina administratorului de imobil
Administratorul de imobil este factor executional,respectiv nu are autoritatea si competenta sa dispuna deciziile care intra in competenta exclusiva a presedintelui de asociatie si a comitetului executiv
Buna ziua,
ART. 56 din legea 196/2018
(1) Presedintele asociatiei de proprietari este candidatul, membru al asociatiei de
proprietari, ales prin vointa sa si a jumatate plus unu din numarul proprietarilor
prezenti in cadrul adunarii generale. Presedintele poate delega, pentru cel mult 90
de zile pe an, atributiile sale unui membru al comitetului executiv, fara a fi exonerat
de raspundere juridica.

(2) In caz de incetare a mandatului presedintelui inainte de termen, comitetul
executiv convoaca, in termen de 5 zile de la incetarea mandatului, o adunare
generala pentru alegerea unui nou presedinte.
(3) In cazul schimbarii presedintelui asociatiei de proprietari, vechiul presedinte
este obligat sa transmita noului presedinte in termen de 5 zile de la incetarea
mandatului sau, in baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de membrii
comitetului executiv si de catre cenzor/comisia de cenzori, toate documentele si
bunurile asociatiei pe care le-a avut in administrare sau in folosinta.
(4) In cazul in care adunarea generala a asociatiei de proprietari decide in acest
sens, si cu acordul presedintelui in functie, asociatia de proprietari poate finanta
participarea presedintelui la cursuri de perfectionare acreditate conform legii,
referitoare la constituirea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.
~ Conținut șters la cerere ~