Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj Tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj Tehnic

Pentru indemnizatia de somaj tehnic, a angajatilor din restaurante, se suspenda activitatea potrivit art 52 alin(1) lit. c?
Multumesc!
Se suspenda c.i.m. in baza art.51 alin.1 lit.c C.mun.
Articolul mentionat spune altceva...
Art.52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
....
c) in cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
....

Intreruperea sau reducerea temporara a activitatii din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca,cauzata de motive economice, tehnologice, structurale sau similare, este denumita in limbajul popular “somaj tehnic”.