Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuzul plății despăgubirii, preț prea mare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuzul plății despăgubirii, preț prea mare

Bună ziua,
Mă confrunt cu situația în care firma de asigurări refuză plata pentru manopera de reparații pe motiv că este prea mare prețul comparativ cu prețul pieței.
Mi-au trimis site-uri/firme de "contra ofertă" care au preturi vechi, "de ademenit clientul", nici la jumătate din cât costă în realitate și de la care oricum nu am obținut nici măcar o ofertă verbală.
Le-am furnizat devizul de la firma care face lucrarea. Lucrarea e oricum aproape finalizată,
Nu am găsit în contract și nici pe site-ul asigurătorului ceva menționat de bareme la preturi, furnizori agreați sau că pot negocia prețul.

Este abuz ceea ce fac sau au un temei legal?

Nici nu știu ce să le mai zic, având în vedere că de 6 luni mă chinui să închid dosarul la ei, până acum 2 luni nu știau să calculeze o arie...
Puteti face o plangere la ASF.
Cred ca este ultima varianta pana la actiunea in instanta
Asiguratorul este obligat să vă plătească piesele și manopera la prețurile ăracticate de respectiva unitate de reparații (inclusv reprezentanta firmei producătoare a autoturismului). Faceți sesizare la ASF și apoi acțiune în instanță.