Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea cererii de chemare in garantie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea cererii de chemare in garantie

Buna ziua
Intr-un proces de pretentii am chemat atat partea parata cat si un garant(asigurari) pt plata unor daune.
Prin hotararea primita nu s-a formulat nici o obligatie de plata a acestui chemat in garantie si nu apare nici o solutie .
Ce trebuie sa intreprind ?O adresa catre judecatorie prin care sa -mi faca cunoscte motivele pt care nu s-a pronuntat in nici un fel asupra acestei cerei de intoducere a garantului in dosar?
Trebuie formulata o cerere de compleare a hotararii judecatoresti, cerere care este reglementata de art. 444 din Codul de procedura civila.

Art. 444 Cod procedura civila:

(1) Dacă prin hotărârea dată instanța a omis să se pronunțe asupra unui capăt de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotărârii în același termen în care se poate declara, după caz, apel sau recurs împotriva acelei hotărâri, iar în cazul hotărârilor date în căile extraordinare de atac sau în fond după casarea cu reținere, în termen de 15 zile de la pronunțare.

(2) Cererea se soluționează de urgență, cu citarea părților, prin hotărâre separată. Prevederile art. 443 alin. (3) se aplică în mod corespunzător.

(3) Dispozițiile prezentului articol se aplică și în cazul când instanța a omis să se pronunțe asupra cererilor martorilor, experților, traducătorilor, interpreților sau apărătorilor, cu privire la drepturile lor.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc frumos pt promptitudinea raspunsului
Multumesc frumos

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Trebuie formulata o cerere de compleare a hotararii judecatoresti, cerere care este reglementata de art. 444 din Codul de procedura civila.

Art. 444 Cod procedura civila:

(1) Dacă prin hotărârea dată instanța a omis să se pronunțe asupra unui capăt de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotărârii în același termen în care se poate declara, după caz, apel sau recurs împotriva acelei hotărâri, iar în cazul hotărârilor date în căile extraordinare de atac sau în fond după casarea cu reținere, în termen de 15 zile de la pronunțare.

(2) Cererea se soluționează de urgență, cu citarea părților, prin hotărâre separată. Prevederile art. 443 alin. (3) se aplică în mod corespunzător.

(3) Dispozițiile prezentului articol se aplică și în cazul când instanța a omis să se pronunțe asupra cererilor martorilor, experților, traducătorilor, interpreților sau apărătorilor, cu privire la drepturile lor.