Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Necesitatea rezolvarii problemei cu retetele si ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Necesitatea rezolvarii problemei cu retetele si cumpararea de medicamente fara reteta scrisa pe hartie

Aceasta problema am intalnit-o astazi.
Reteta e la.cineva in varsta si medicamentele la multi kilometri de aceasta persoana, intr-o farmacie.
Cardul de sanatate se afla in acelasi loc cu reteta.

Daca nu se rezolva problema prin medic direct in sistem onnline o sa vedeti batrani si lumea pe strada ca in trecut.
Trebuie integrat un sistem sau trimiterea retetei de catre medic prin e-mail la farmacie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Observ ca, guvernul a rezolvat ceva prin ordonanta militara nr. 3/ 2020,.dar situatia cu trimiterea prin email la farmacie a retetei ar rezolva problema cu lipsa contactului dintre medic si pacient.Prin ordonanta, problema cu retetele ramane...in vigoare...
Medicul de familie nu are combinezon si alte dotari necesare...si se impune evitarea contactului cu orice pacient la un mod aiurea...
De abia au facut rost de echipament cei expusi la coronavirus ....iar medicii de familie nici macar nu gasesc echipament de protectie pe piata...

De asemenea, pacientii peste 65 de ani nu ar trebui sa fir pusi pe.drumuri alte persoane si sa ajunga reteta direct la farmacie pentru a se cumpara medicamentele pe baza de reteta...daca altfel nu se pot elibera...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat