Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordonanta militara nr 3 - persoane peste 65 ani
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordonanta militara nr 3 - persoane peste 65 ani

Buna ziua,

Am o cunostinta care anul acesta a implinit 65 ani. In timpul saptamanii sta cu copilul meu de 1 an si 11 luni cat sunt la serviciu. Avand in vedere ca s-a dat ordonanta militara nr 3 in care este mentionat ca persoanele de peste 65 ani au voie sa iasa din casa doar in intervalul 11 - 13 cu declaratie pe proprie raspundere si pt ingrijire minor, in cazul in care eu am nevoie ca dansa sa stea cu copilul intre 8 si 17 ce se va intampla daca este oprita pe strada in afara acestui interval. Este pasibila de amenda? Mentionez ca o va aduce si o va duce acasa sotul, cu masina.

Multumesc!
Daca are dovada de serviciu eu as zice ca nu ar avea probleme.
Exista insa o problema.
Copii pot transmite foarte usor coronavirusul si sunt adesea asimptomatici.
Cu alte cuvinte, copilul poate ucide persoana fara voia lui...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu avem contract. Am uitat sa specific.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie facuta o dovada ca lucreaza.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este pasibila de amenda.
Multumesc pentru raspunsuri.