avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordonanta militara nr 3 - persoane peste 65 ani
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordonanta militara nr 3 - persoane peste 65 ani

Buna ziua,

Am o cunostinta care anul acesta a implinit 65 ani. In timpul saptamanii sta cu copilul meu de 1 an si 11 luni cat sunt la serviciu. Avand in vedere ca s-a dat ordonanta militara nr 3 in care este mentionat ca persoanele de peste 65 ani au voie sa iasa din casa doar in intervalul 11 - 13 cu declaratie pe proprie raspundere si pt ingrijire minor, in cazul in care eu am nevoie ca dansa sa stea cu copilul intre 8 si 17 ce se va intampla daca este oprita pe strada in afara acestui interval. Este pasibila de amenda? Mentionez ca o va aduce si o va duce acasa sotul, cu masina.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ddd_77 , utilizator 08:09, 25 Martie 2020
Daca are dovada de serviciu eu as zice ca nu ar avea probleme.
Exista insa o problema.
Copii pot transmite foarte usor coronavirusul si sunt adesea asimptomatici.
Cu alte cuvinte, copilul poate ucide persoana fara voia lui...
Ultima modificare: Marți, 24 Martie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu avem contract. Am uitat sa specific.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie facuta o dovada ca lucreaza.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este pasibila de amenda.
Multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref ordonanțe militare miruna27 miruna27 Am 65 de ani și doresc sa ma deplasez in alta localitate pt îngrijirea părinților. Menționez ca nu ma încadrez in cele doua ore 11-13. Am voie? (vezi toată discuția)
Baiat 11 ani ataca, ameninta si loveste copiii loc de joaca profi sector 6 cgdr cgdr Buna ziua, Sunt mama unei fetitie de 11 ani Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: In data de 01.04.2021, fetita mea, 11 ANI, in zona locului de joaca ... (vezi toată discuția)
Custodie minor Light777 Light777 Buna ziua. ! În septembrie 2016 am divorțat de fostul meu soț. Domiciliul copilului nostru in vârstă de 9 ani a fost stabilit la mine iar autoritatea ... (vezi toată discuția)