Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după deces și divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după deces și divorț

Părinții mei au divorțat dar nu au făcut partaj după divorț. Au deținut în devălmășie două imobile în care locuiau fiecare separat. Mama mea a murit iar tatăl meu vrea să dezbată moștenirea. Noi suntem doi frați majori. Ce cotă parte ne revine fiecăruia și care este procedura în astfel de cazuri?
Dvs si fratele trebuie să dezbateti succesiunea după mama. Jumătatea mamei se va împărți în mod egal între dvs.
Cealaltă jumătate aparține tatălui.
După ce finalizati procedura succesorala si obtineti certificatul de mostenitor, întocmiti documentația cadastrala și încheiati cu tata un act de partaj.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Se va realiza dezbaterea succesorala dupa mama.

Cota de 1/ 2 este transmisa prin deces, succesori sunt tatal dvs , cat si dvs.

Realizati dezbaterea succesorala, ulterior partajarea, printr-un act d partaj voluntar, incheiat in fata notarului public.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.