avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare jud vs pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare jud vs pronuntare

buna ziua.sunt in divort cu fosta sotie si in data de 10 martie 2020 trebuia sa se dea pronuntarea.am urmarit pe portal dar si la cutia postala,insa nu am vazut nimic.in vacanta de paste,conform hotararii judecatoresti anterioare,din ordonanta presedentiala,trebuie sa iau fata la mn.ce pot face?intreb deoarece,fosta sotie spune ca nu mi-o da pentru ca si-ar face griji din cauza virusului actual,dealtfel acesta fiind doar un pretext pentru a nu mi-o da.pe parcursul divortului a facut mai multe astfel de faze,inclusiv inventarea unor motive pentru a nu-mi da voie sa vb la telefon cu fata.as dori sa aflu parerea cuiva care stie exact despre ce este vorba,intrucat nu vreau sa cheltuiesc banii pe drum din bucuresti pana in timisoara ca sa-mi spuna politia ca nu am voie sau ceva de genul.multumesc anticipat.stima
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: dannyell1977 , utilizator 15:43, 21 Aprilie 2020
buna ziua.va multumesc frumos pt raspuns.am luat deja decizia sa nu ma deplasez,dar nu pt mn ci strict pt protectia copilului pe care-l iubesc neconditionat.chestia cealalta,privind legaturile cu minora este un pic mai problematica deoarece ma lovesc de un refuz categoric prin orice mijloace,a fostei sotii.aceasta cauta dinadins "motive" ca sa vorbesc cu fata tot mai putin si tot mai rar.am facut sesizari peste tot cu putinta si toata lumea da din coate,cei de la dgaspc motivand ca trebuie sa astept decizia tribunalului,ori avem o hotarare din ordonanta prin care se specifica clar ca trebuie sa am legaturi cu fetita cat mai des.i-am propus fostei sotii sa ia o cartela prepay de la un magazin de pe acolo si o incarc eu lunar ,pt a vb cu fetita.a motivat ca ceilalti 2 copii ai concubinului sunt pedepsiti si nu au voie cu telefonul si din acest motiv nu o lasa nici pe ea pt ca (vezi doamne)ar spune ceilalti ca face diferente,acestea fiind doar motivatii,pentru ca o cunosc foarte bine,dupa cei 7 ani petrecuti impreuna..cum pot obtine dreptul de legaturi cu copilul meu,specific ca acesta la ultima convorbire(din cele cateva pe care mi le permite fosta)fetita a inceput sa se distanteze de mine,cu atat mai mult ca nu m-a vazut din decembrie 2019 plus ca fosta sotie asta tot incearca prin aceste 'subminari" (,sa le numesc asa.)ale drepturilor mele ca si tata.ea,practic vrea doar pensia alimentara si atat.totodata situatia din casa in care se afla minora acum,la concubin,unde se consuma alcool in loc de apa si vorbesc aici de toti majorii din acea casa(mama,tatal si fratele concubinului,inclusiv acesta)iar scandalurile sunt aproape la fel de dese si de cele mai multe ori se lasa cu taieturi de cutit(dealtfel concubinul se si lauda cu ele pe facebook,prin poze)am facut sesizari si nimeni nu face nimic.dgaspc sanmihaiul roman ii protejeaza,mama concubinului avand pe cineva in interior,probabil chiar directoarea,nu am idee,acest lucru il stiu de la fosta sotie a lui.momentan astept pronuntarea,care trebuia data pe 10 martie dar,probabil din cauza situatiei actuale s-a tot amanat.totusi,ce pot face cu fetita in situatia asta?nu stiu nimic de soarta ei,rar cand vb la telefon ea nu-mi spune nimic,fiindu-i teama de mama,care o bate si o cearta foarte des,dar este vizibil afectata,aceasta simtindu-i-o in voce...nu mai este acea fetita plina de viata,vesela si plina de energie pe care o stiam.ultima data mi-a spus ca n-o sa-mi mai spuna tati ci taticule sau dan :( ....CE POT SA FAC?AM NEVOIE DE AJUTOR SI NU STIU DE UNDE SA-L IAU. :( STIMA
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2020
dannyell1977, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor si relatii la dgaspc dannyell1977 dannyell1977 buna ziua.sunt in proces de divort si avem impreuna un copil in varsta de 6 ani.ea a intentat ordonanta presedentiala si a obtinut domiciliul la ea,aceasta ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor catacata2011 catacata2011 Buna seara! Exista un proces de fond pe rol la o instanta pt incredintare minor. In paralel fosta mea concubina a facut un altul de ordonanta presedintiala in ... (vezi toată discuția)
Relații personale cu minor Anisharobert31 Anisharobert31 Bună ziua! Am un băiat de 14 ani care conform unei hotărâri judecătorești definitive trebuie să meargă la tatăl său două zile. Eu mai am un copil de ... (vezi toată discuția)