Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Program 4 ore - somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Program 4 ore - somaj tehnic

Buna ziua! Va rog mult sa ma lămuriți intr o problemă...astăzi soțul meu a primit un act adițional la contractul de muncă incepand de maine cu reducerea programului de muncă la 4 ore și modificarea salariului de bază de la 2230 la 1115.
Dacă firma decide ulterior șomajul tehnic la ce salariu se va aplica procentul de 75%?
La salariul de baza inițial sau la cel cu program redus?
La cel de 1115 lei.