avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic

Buna ziua!
In data de 23 martie 2020 angajatul semneaza o decizie prin care in perioada 24.03-24.04. 2020 se reduce programul de lucru de la 8 ore la 2 ore cu salariul aferent celor 2 ore, adica redus drastic.
In aceeasi zi semeneaza si actul aditional la contractul de munca cu modificarea programului si a salariului cum am specificat mai sus, doar ca in actul aditional nu este precizata perioada.
Ajuns in punctul in care angajatorul doreste suspendarea activitatii intentioneaza sa recurga la somajul tehnic.
Intrebarea mea este : angajatul beneficiaza de 75% din salariul initial sau din cel redus, specificat in actul aditional.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic absalom34 absalom34 Buna ziua! In data de 23 martie 2020 angajatul semneaza o decizie prin care in perioada 24.03-24.04. 2020 se reduce programul de lucru de la 8 ore la 2 ore cu ... (vezi toată discuția)
Program 4 ore - somaj tehnic Apal Apal Buna ziua! Va rog mult sa ma lămuriți intr o problemă...astăzi soțul meu a primit un act adițional la contractul de muncă incepand de maine cu reducerea ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract de munca George 88 George 88 Buna ziua, lucrez la un SRL, administratorul firmei mi a suspendat contractul de munca din 24.03 pana in 24.04, pe motiv ca nu are bani sa plateasca ... (vezi toată discuția)