Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... concediu medical/izolare domiciliu
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

concediu medical/izolare domiciliu

In conditiile unui C.I.M. suspendat conform art 50 lit f., este posibila plata concediului medical eliberat de medicul de familie, pe motivul izolarii la domiciliu ( COVID 19)????
Da, concediul medical trebuie plătit!
Nu pot exista doua situatii de suspendare de drept a c.i.m. in acelasi timp ... prin urmare,concediul medical poate sa nu va fie platit, intrucat aveti suspendare pentru forta majora.
Am vb la firma și a modificat, art 50 lit. c (carantina) și în acest caz se plăteaste medicali. Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu pot exista doua situatii de suspendare de drept a c.i.m. in acelasi timp ... prin urmare,concediul medical poate sa nu va fie platit, intrucat aveti suspendare pentru forta majora.

Sa înțeleg, ca mai întâi întra în medical si după poate sa'i suspende contractul de munca???
Concediul medical suspenda raportul de munca de drept.

Codul Muncii
Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....