Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Deplasarea la si de la locul de munca pe durata ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Deplasarea la si de la locul de munca pe durata starii de urgenta

Buna seara !
Din cauza starii de urgenta,respectiv COVID,majoritatea firmelor de transport persoane si-au intrerupt activitatea,ajungand in situatia de a nu mai avea decat o singura alternativa sau doua ...Si anume auto-stop sau apelarea la unele persoane...Insa nu stiu daca le pot folosi...Pentru ca nu cunosc legislatia sau daca cele doua alternative sunt permise ...Am adeverinta de la angajator si declaraie pe propria raspundere ...
Potrivit Ordinantei nr. 3, art.4 alin.1 lit.a , pentru verificarea motivului deplasării angajații prezintă legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator;

Alin.(2): Pentru verificarea motivului deplasării în alte situații decât cele prevăzute la alin.(1), se prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.
Cum va deplasati si cu ce mijloc de transport trebuie sa tina cont de mentiunea din fisa individuala de instruire in domeniul ssm. Auto-stop-ul nu este indicat. Apelarea la colegi este posibila daca se face mentiune in fisa ssm si se respecta toate celelalte mentiuni.