Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... contravenient- efectuare munca in folosul comunitatii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

contravenient- efectuare munca in folosul comunitatii

In aceasta perioada ( stare de urgenta) contravenientul se poate prezenta "la munca" pentru executarea activitatii in folosul comunitatii ?

OG 55/2002 "În cazul în care contravenientul, cu reavointa, nu se prezintă la primar pentru luarea în evidenta şi executarea sancţiunii, se sustrage de la executarea sancţiunii după începerea activităţii sau nu îşi îndeplineşte îndatoririle ce îi revin la locul de muncă, judecătoria, la sesizarea primarului, a unităţii de poliţie sau a conducerii unităţii la care contravenientul avea obligaţia să se prezinte şi sa presteze activitatea în folosul comunităţii, poate înlocui aceasta sancţiune cu sancţiunea amenzii."

In Decretul 195/2020 -se suspenda activitatea in folosul comunitatii pentru cei aflati in supravegherea Serviciului de Probatiune

art 46 "În executarea pedepselor și a măsurilor educative neprivative de libertate, executarea supravegherii prin prezentarea persoanei la serviciul de probațiune, primirea vizitelor consilierului de probațiune, precum și obligațiile de a presta o muncă neremunerată în folosul comunității, de a urma un curs de pregătire școlară ori de calificare profesională, de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială, respectiv prestarea unei munci neremunerate în folosul comunității rezultată din înlocuirea amenzii penale se suspendă pe durata stării de urgență. Pentru situațiile în care termenul de supraveghere, durata supravegherii sau durata măsurii educative neprivative de libertate s-a împlinit în timpul stării de urgență, în raportul final se face mențiune despre imposibilitatea obiectivă de executare."
didi232, utilizator