avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ordonanta 3 - pot transporta familia la tara
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ordonanta 3 - pot transporta familia la tara

Buna ziua!
Exista vreun risc in a transporta familia (sotia și cei 3 copii), cu autoturismul, la tara(80 Km), in perioada aceasta?
Poate fi i interpretată deplasarea ca fiind nepotrivită in aceasta perioada, deși motivul este evident sa-i scot din zona de risc a orașului in care traim?
Pot primi amenda la un potențial control pe drum?
Ce motiv pot invoca pentru realizarea acestei deplasări?
Precizez ca localitatea de destinatie(la tara) este casa bunicii soției mele.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:01, 2 Aprilie 2020
Nu are nimeni un raspuns?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista vreun risc in a transporta familia (sotia și cei 3 copii), cu autoturismul, la tara(80 Km), in perioada aceasta?
DA

Poate fi i interpretată deplasarea ca fiind nepotrivită in aceasta perioada, deși motivul este evident sa-i scot din zona de risc a orașului in care traim?
DA

Pot primi amenda la un potențial control pe drum?
DA

Ce motiv pot invoca pentru realizarea acestei deplasări?
ADEVARUL

Precizez ca localitatea de destinatie(la tara) este casa bunicii soției mele.
Nu stiu cat conteaza acest aspect.

Este clar pentru toata lumea ca legislatia nu acopera toate situatiile si nevoile posibile (nici nu are cum), dar nici nu va poate incuraja cineva de aici de pe forum, sa plecati la drum si apoi, fereasca dzeu, sa primiti vreo amenda sau chiar mai rau. In plus, nu stim care este situatia dvs concreta si pana la urma, din ce spuneti, este vorba despre schimbarea locuintei.
Eu in locul dvs, as suna la TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Sursa [ link extern ] /
Exista posibilitatea de a obține un raspuns scris de la Poliție?
Imi puteti comunica unde ma pot adresa in scris?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va puteti adresa la IPJ, municipiu ori sectia de politie de care apartineti. Insa raspunsurile scrise se pot da in termen legal de 30 zile, deci dvs stiti daca va avantajeaza perioada.
Daca faceti o petitie la politie, in mod normal ar trebui sa vi se raspunda, insa este foarte posibil sa vi se raspunda ca "pe parcursul starii de urgenta se aplica legislatia in vigoare".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegatii externe guest31ro guest31ro Caz concret: Plecat in delegatie externa cate o luna. Aici esti cazat in alt oras decat cel in care muncesti si trebuie sa faci naveta cu masina. 1. ... (vezi toată discuția)
Timpul de lucru in timpul deplasarii Ionut ILIE Chimtotal Ionut ILIE Chimtotal Buna ziua. Sunt angajator firma din Bucuresti, program de lucru 8-16. Voi avea o echipa care se deplaseaza la Arad pentru efectuarea unor lucrari. Se vor caza ... (vezi toată discuția)
Acord iesire din tara 25Maria23 25Maria23 Buna seara, A fost aprobata legea prin care se poate da acordul de iesire din tara pe o perioada de 3 ani? Daca biologicul nu vrea sa-l dea, se poate ... (vezi toată discuția)