Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... SCADENTA ANTICIPATA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

SCADENTA ANTICIPATA

Buna ziua. referitor la un credit ipotecar. Am restanta la rata scadenta din luna decembrie data 27 , partial. adica din rata de 2150 lei am ramas restanta cu 400 lei. Banca MA OBLIGA acum sa fac refinantare pentru a acoperi restanta aferenta lunii decembrie ,precum si ratele lunilor ianuarie,februarie si martie ca sa nu declare creditul scadent. in contract scrie ca poate fi declarat scadent fara notificare prealabila. este ok sa fiu obligata sa fac refinantare pentru a acoperi ratele sau nu ?
mentionez ca eu am facut o solicitare pentru amanarea platii pana pe 31,la care nu am primit decat un telefon cu varianta refinantarii. eu sincer,as prefera sa nu fac refinantare,(de fapt este un alt credit) pentru a nu ma mai impovara cu o rata. cum ar trebui sa procedez ?
caef, utilizator