Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Suspendare contract de munca
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Suspendare contract de munca

Buna ziua, lucrez la un SRL, administratorul firmei mi a suspendat contractul de munca din 24.03 pana in 24.04, pe motiv ca nu are bani sa plateasca contributiile de 25 la suta asta inainte de a simplifica guvernul procedura acordarii somajului tehnic.
Ce pot sa fac pentru a beneficia de somajul tehnic in conditiile in care am semnat actul aditional de suspendare a activitatii cu acordul partilor si acesta a fost inregistrat la ITM ?
Buna ziua,

In conditiile in care deja ati semnat actul aditional, tot ce va ramane de facut este sa vorbiti cu angajatorul sa semnati un alt act aditional prin care sa se mentioneze intrarea in somaj tehnic. De mentionat este ca somajul tehnic se aplica contractelor care au fost suspendate, astfel ca, ramane doar de mentionat, in cuprinsul noului act aditional, si faptul ca suspendarea dispusa ca urmare a actului aditional deja semnat, implica si plata contributiei aferente somajului tehnic, astfel cum acesta a fost reglementat de guvern.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Va multumesc
Stimate domn,

Daca ati semnat primul act aditional, privind suspendarea activitatii profesionale prin acordul partilor, urmeaza sa semnati un alt act aditional, vizand intrarea in somajul tehnic.
Multumesc