avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare Contract de munca

Buna ziua,
Aveam contract semnat in urma cu 2 săptămâni, iar astăzi am fost contactata pentru a mi spune ca acel contract va fi anulat, din cauza situației existente de pandemie la nivel global. Este legal sa fie anulat un contract care a fost deja semnat?
Cel mai recent răspuns: jurist2020 , utilizator 14:35, 1 Aprilie 2020
Contractul poate inceta din initiativa angajatorului oricand in perioada de proba.
Dacă în contract există o clauză ce reprezintă ”perioada de probă”, contractul poate înceta la inițiativa oricărei părți, fără vreun preaviz, ci doar printr-o notificare pe toată durata perioadei de probă sau la sfârșitul ei.
În concluzie nu putem vorbi de o anulare, ci doar de o încetare a contractului la inițiativa angajatorului.
Dacă nu aveați trecută ”perioada de probă”, ci este un contract cu durată determinată ori nedeterminată și a fost denunțat de angajator fără să vă treacă în șomaj tehnic sau fără să vă dea preaviz, atunci contractul a încetat printr-un abuz al angajatorului și împotriva acelei decizii puteți, în termen de 45 de zile de la comunicarea ei, să faceți o contestație la Tribunalul din orașul în care locuiți.
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
jurist2020 a scris:

.....
Dacă nu aveați trecută ”perioada de probă”, ci este un contract cu durată determinată ori nedeterminată și a fost denunțat de angajator fără să vă treacă în șomaj tehnic sau fără să vă dea preaviz, atunci contractul a încetat printr-un abuz al angajatorului și împotriva acelei decizii puteți, în termen de 45 de zile de la comunicarea ei, să faceți o contestație la Tribunalul din orașul în care locuiți.



Postati mentiunea din legea care obliga angajatorul sa trimita in somaj tehnic ?
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Citiți problema și motivația ”anulării contractului”, stimabile! Dacă a fost invocată ”pandemia” lecturați normele juridice emise în baza Decretului de instituire a stării de urgență! Fiți profesionist, legea implică spirit și apoi literă!

Cornel Vasile a scris:

jurist2020 a scris:

.....
Dacă nu aveați trecută ”perioada de probă”, ci este un contract cu durată determinată ori nedeterminată și a fost denunțat de angajator fără să vă treacă în șomaj tehnic sau fără să vă dea preaviz, atunci contractul a încetat printr-un abuz al angajatorului și împotriva acelei decizii puteți, în termen de 45 de zile de la comunicarea ei, să faceți o contestație la Tribunalul din orașul în care locuiți.



Postati mentiunea din legea care obliga angajatorul sa trimita in somaj tehnic ?

Citiți dvs mai bine legislația si nu mai postati informatii eronate. Niciun text de lege nu-l obliga pe angajator la asa ceva.

Angajatorul, dacă decide să recurgă la concediere, nu este obligat să apeleze mai întâi la varianta șomajului tehnic, dar concedierea trebuie să respecte prevederile din legislația muncii.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic stefanica1975 stefanica1975 Buna ziua, Am si eu o intrebare:dupa perioada de somaj tehnic,firma poate sa iti rezilieze contractul? (vezi toată discuția)
Șomaj tehnic Cojocaruandreea23 Cojocaruandreea23 Buna ziua, Am fost data afara de la firma la care lucram in perioada aceasta, de stare de urgentă. Am lucrat activ pana pe data de 23.03. Angajatorul mi-a ... (vezi toată discuția)
Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul ... Ady11 Ady11 Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul a fost angajat sofer la o firma, iar pe timpul iernii e închiriat la deszăpezire.(anul ... (vezi toată discuția)