avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj tehnic

Buna ziua,
Am fost data afara de la firma la care lucram in perioada aceasta, de stare de urgentă. Am lucrat activ pana pe data de 23.03. Angajatorul mi-a înmânat demisia pe care scria faptul ca al meu contract de munca a fost desfacut pe data de 3.03, eu refuzând sa o semnez. Menționez ca, angajatorul refuza categoric sa-mi depună actele pentru șomaj tehnic. Am citit legislația pentru șomaj tehnic și consider ca ma încadrez.
Va rog, as dori sa ma sfătuiți ce as putea face juridic pentru a obține somajul tehnic.
Va mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
Cojocaruandreea23, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 3 Aprilie 2020
Care legislatie ati citit ?..... intrucat pentru intrarea in somaj tehnic nu trebuie sa indepliniti nicio conditie dvs, ci angajatorul.

Daca c.i.m. a incetat ,nu aveti cum sa beneficiati de somaj tehnic , dar nici de somajul acordat in baza Legii 76/2002.
Va mulțumesc!
Contractul de munca nu a fost desfăcut, urmează zilele acestea sa intru in preaviz, urmat de Șomajul clasic.
De ce refuza angajatorul sa îmi depună actele pentru a beneficia de Șomajul tehnic?
Contractul se încheie cel târziu pe data de 6, iar eu am fost concediată fără niciun motiv temeinic, in aceasta stare de urgentă.
Eu nu am semnat nici preavizul, nici demisia.
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
Cojocaruandreea23, utilizator
Raspunsul la intrebarea dvs nu vi-l poate da decat angajatorul .. el cunoaste adevaratul motiv pentru care nu va trimite in somaj tehnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie functie executie: procedura, conditii, consecinte, cazuri speciale. botean botean Buna seara, In cazul unei decizii de demisie se formuleaza o cerere de demisie in care se specifica durata preavizului (maxim 20 zile lucratoare in acest ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic carmen1375 carmen1375 buna ziua. as dori si eu lamuriri cu privire la somajul tehnic. Am doua contracte de munca unul cu norma intreaga, si unul cu 4 ore. pe 1.03 mi-am depus ... (vezi toată discuția)
Presiuni in preaviz Marius Nou Marius Nou daca mi s-a inmanat o foiae de la parton cum ca as fi concediat si acum ma ameninta ca daca nu semnez niste acte pe care le vrea el, o sa am probleme, el poate ... (vezi toată discuția)