Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Lamuriri somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Lamuriri somaj tehnic

Va rugam sa ne lamuriti, in cazul acordarii somajului tehnic, ce sume din salariu minim pe economie va plati angajatorul (practic cei 75% din salariu net, adica cca 1030 lei vor fi acordati de AJOFM), diferenta pana la 2230 cum va fi distribuita (ma refer se mai platesc contributii?) Ce sume plateste angajatorul

Nicio suma nu va plati angajatorul ... Indemnizația este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Indemnizația este supusă impozitării și plății contribuțiilor sociale obligatorii, conform prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

Calculator somaj tehnic 2020
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic