avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... depuneri documente catre AJOFM-OUG 32/31.03.2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

depuneri documente catre AJOFM-OUG 32/31.03.2020

Buna ziua .Revin,cu noi intrebari in lumina aparitiei OUG 32/2020,care vine in completarea si modificarea OUG.30/2020.La anexa nr.2,respectiv cererea angajatorului,se cere sa se anexeze o declaratie pe proprie raspundere ,din care sa reiasa ca societatea a inregistrat in luna martie 2020 o diminuare cu un minim 25% a incasarilor,fata de media incasarilor din ian-febr.2020.Acest model de declaratie trebuie sa-l mai asteptam ,se pare,pentru fi aprobat prin ordin al ministrului muncii și protecției sociale și publicat ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I."(OUG32/2020)(?!).Dar pana atunci am doua nelamuriri mari in completarea celor doua anexe 2 si 3 la OUG 30/2020.In anexa 2,suma ce angajatorul o cere,respectiv contravaloarea indemnizatiei,pt.intreruperea temporara a activitatii(somaj tehnic),se refera la suma reprezentand 75% din totalul salariilor brute,mai exact: la 10 salariati cu 2230 lei salar brut(minim pe economie) calculul va fi 2230x10=22300x75%=16725.Aceasta suma o vom cere AJOFM-ului?Iar pentru anexa 3,respectiv lista cu salariatii,care beneficiaza de acest somaj tehnic,la ultima coloana adica - cuantumul indemnizatiei-este aceeasi suma dar la nivel de un singur salariat,ex:2230 X 75 %=1673 lei(salar brut) sau salariul net rezultat in urma impozitarii si retinerii datoriilor la bugetul de stat?In speranta ca voi primi raspuns la multele mele intrebari,va multumesc anticipat si va doresc sanatate si numai bine.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:59, 31 Martie 2020
Raspunsul este afirmativ la intrebarile dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Metoda de calcul risc maternal vilies0507 vilies0507 Sunt în risc maternal din data de 19.10.2020. Situația a fost următoarea: în perioada 16.03.2020-31.03.2020 am fost în concediu fără plată. În ... (vezi toată discuția)
Lamuriri somaj tehnic Corina Adam Corina Adam Va rugam sa ne lamuriti, in cazul acordarii somajului tehnic, ce sume din salariu minim pe economie va plati angajatorul (practic cei 75% din salariu net, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie risc maternal Cristian.N Cristian.N Buna ziua, Sotia este in risc maternal incepand cu 1 iulie 2020 , iar pentru calculul indemnizatiei am luam ultimele 6 luni, Ce am observat este ca ... (vezi toată discuția)