Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Certificatul de urgenta galben
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Certificatul de urgenta galben

Certificatul de urgenta galben se emite pt scaderea cu 25% a incasarilor sau 25% a cifrei de afaceri (a ceea ce s-a facturat)?
Bună ziua,

Potrivit dispozițiilor art.2 lit. b) din Ordinul 791/2020, Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN) se eliberează solicitanților care care cer acordarea acestuia în baza declaraţiei pe propria răspundere din care rezultă înregistrarea unei diminuări a încasărilor în luna martie 2020 cu un procent de minimum 25% faţă de media încasărilor din perioada ianuarie-februarie 2020.
Alexandra Dogaru , Avocat
În data de 2 aprilie 2020 a fost publicat în Monitorul Oficial cu numărul 275, Ordinul 822/2020 pentru modificarea Ordinului ministrului economiei, energiei şi mediului de afaceri nr. 791/2020 privind acordarea certificatelor de situaţii de urgenţă operatorilor economici a căror activitate este afectată în contextul pandemiei SARS-CoV-2.

În urma modificărilor aduse, CSU TIP 2 (GALBEN) - se eliberează solicitanţilor care cer acordarea acestuia în baza unei declaraţii pe propria răspundere din care rezultă înregistrarea unei diminuări a veniturilor sau a încasărilor cu minimum 25% în luna martie 2020 prin raportare la media lunilor ianuarie- şi februarie 2020.

Puteți obține mai multe detalii accesând link-ul: [ link extern ] /

Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua,

Potrivit dispozițiilor art.2 lit. b) din Ordinul 791/2020, Certificatul de situație de urgență TIP 2 (GALBEN) se eliberează solicitanților care care cer acordarea acestuia în baza declaraţiei pe propria răspundere din care rezultă înregistrarea unei diminuări a încasărilor în luna martie 2020 cu un procent de minimum 25% faţă de media încasărilor din perioada ianuarie-februarie 2020.