Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Covid 19
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Covid 19

Buna ziua,
Astazi imi expira cea de-a 3 a perioada contractuala determinata incheiata intre mine si angajator. Am intrebat la Resurse Umane daca mi se tranforma contractul in CIm pe perioada nedeterminata sau se incheie defintiv si mi-au spus ca l-au prelungit din nou datorita Covid -19.
Este a 4 a perioada determinata succesiva la dumnealor.

Este legal?
C.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la durata prelungirii.

Art.82 C.mun.:
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.