Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

buna,as dorii sa intreb si eu ceva,mam angajat acum 7 luni,prima oara mi-au spus ca imi fac pe o luna,a trecut,mia facut pe trei luni,au trecut,acum mi-au facut iar pe trei luni,trec si astea in 24 ianuarie,cat au voie sa ma tina asa si daca este legal
LA MULTI ANI!
Nu am inteles ce fel de contract de munca aveti. Pe durata determinata sau pe durata nedeterminata?
Intrebati la Resurse Umane ce fel de contract de munca aveti. Un contract de munca pe durata determinata se poate prelungi de maxim 3 ori.
hincuvictor a scris:

...Un contract de munca pe durata determinata se poate prelungi de maxim 3 ori.

Asa ceva nu este prevazut in legislatia muncii. Confundati prelungirea duratei cu incheierea unui c.i.m..

C.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la durata prelungirii.

Art.82 C.mun.:
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Art.82 C.mun.
.....
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.