Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am fost casatorit, avem un copil ,am lasat testamente autentificate la notar pentru partea fiecaruia dupa deces, pentru copil. Sotia a decedat si eu m=am recasatorit cu acte in regula. Ce drept la mostenire are actuala mea sotie ?
daca nu ar exista acel testament, sotia ar mosteni 1/4 din ce aveti dvs in concurs cu copilul.
Pt ca ati facut testament prin are tot ce aveti lasati copilului, daca sotia supravietuitoare nu e de acord cu acest lucru, poate ataca testamentul in termne de 3 ani de la decesul dvs si poate cilege rezerva succesorala, care e de jumatate din cat ar moste ni legal, deci 1/8.
Testamentele nu prea au niciun sens. Succesiunea oricum trebuie dezbătută și oricum v-ar fi moștenit copilul pe amândoi, în calitate de unic descendent.
Actuala dvs sotie are dreptul la 1/4.
Cum ati lasat deja un testament, soția, ca moștenitor rezervatar, poate solicita reductiunea testamentului.