avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am fost casatorit, avem un copil ,am lasat testamente autentificate la notar pentru partea fiecaruia dupa deces, pentru copil. Sotia a decedat si eu m=am recasatorit cu acte in regula. Ce drept la mostenire are actuala mea sotie ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:13, 1 Aprilie 2020
daca nu ar exista acel testament, sotia ar mosteni 1/4 din ce aveti dvs in concurs cu copilul.
Pt ca ati facut testament prin are tot ce aveti lasati copilului, daca sotia supravietuitoare nu e de acord cu acest lucru, poate ataca testamentul in termne de 3 ani de la decesul dvs si poate cilege rezerva succesorala, care e de jumatate din cat ar moste ni legal, deci 1/8.
Testamentele nu prea au niciun sens. Succesiunea oricum trebuie dezbătută și oricum v-ar fi moștenit copilul pe amândoi, în calitate de unic descendent.
Actuala dvs sotie are dreptul la 1/4.
Cum ati lasat deja un testament, soția, ca moștenitor rezervatar, poate solicita reductiunea testamentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legat universal. reductiunea legatului Rash Rash Defunctul i-a lasat sotiei supravietuitoare un testament universal si ca mostenitori pe langa aceasta mai exista 2 copii? (vezi toată discuția)
Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect ... 21mai1964 21mai1964 Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect urmatoarea problema::doi soți fără copii au facut testament iar dupa decesul unuia dintre ... (vezi toată discuția)