Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut persoana fizica la persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut persoana fizica la persoana juridica

Buna ziua! Firma (srl) a primit un imprumut de la persoana fizica. In momentul de fata firma nu poate sa dea inapoi banii primiti. Se poate da un bun material, mai exact o masina, in schimbul datoriei? Daca si persoana fizica accepta bineinteles!
Multumesc!
DA, dar vă recomand să faceți o evaluare a autovehiculului, pentru a nu avea pe viitor probleme cu ANAF, pentru a nu exista suspiciuni privind prețul real al bunului (evitați problemele interne, dar și eventualele pretenții viitoare ale creditorului).