Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... in vigoare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

in vigoare

Cand intra in vigoare OUG 34/2020?
Dupa calculele mele, pe data de 2.04 ora 24.oo sau altfel spus 3.04 ora 00.oo
Conform Codului Civil, ziua publicarii (31) si intrarii in vigoare (in 3 zile), nu "se pun", nu? Deci, nu 4?, ora 00?
NU. Astea nu-s termene de cod civil, penal sau procedurale, ci sunt termene care privesc actiunea in timp a normei juridice, adica pe scurt este corect cum v-am spus mai sus.
Este in vigoare de la 31 martie 2020.

Ordonanțele de urgență ale Guvernului intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiția depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.
De fapt interesul este in privinta disp art. I pct. 1 , care se refera la sanctiuni si care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României ,