avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... in vigoare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

in vigoare

Cand intra in vigoare OUG 34/2020?
Cel mai recent răspuns: marcel.damaschin , utilizator 15:33, 3 Aprilie 2020
Dupa calculele mele, pe data de 2.04 ora 24.oo sau altfel spus 3.04 ora 00.oo
Conform Codului Civil, ziua publicarii (31) si intrarii in vigoare (in 3 zile), nu "se pun", nu? Deci, nu 4?, ora 00?
NU. Astea nu-s termene de cod civil, penal sau procedurale, ci sunt termene care privesc actiunea in timp a normei juridice, adica pe scurt este corect cum v-am spus mai sus.
Este in vigoare de la 31 martie 2020.

Ordonanțele de urgență ale Guvernului intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiția depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.
De fapt interesul este in privinta disp art. I pct. 1 , care se refera la sanctiuni si care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României ,

Alte discuții în legătură

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile ... Legendarul11 Legendarul11 Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile de la publicarea în monitorul oficial? (vezi toată discuția)
Intrarea in vigoare a unei norme vika vika Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Sa zicem ca in Monitorul Oficial de azi este publicata o lege,o ordonanta,o norma metodologica....etc.Ma ... (vezi toată discuția)
Oug nr.28/2009 ana_lov3s_u ana_lov3s_u Buna ziua. Eu am terminat facultatea in 2008 si am beneficiat de indeminizatie de somaj pana la 31 martie 2009. Art. 1 alin. 2 din OUG nr. 28/2009 : Pentru ... (vezi toată discuția)