Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen avocatura

Buna Seara! Dupa 3,5 ani de responsabilitate, sres si salariu mic #- intr-o institutie publica- primarie- , m-am decis sa-mi schimb viata.
Va rog frumos ajuta-ti- ma cu orice informatie privind examenul de avocatura. De cate ori pe an se organizeaza?in fiecare judet? cate locuri sunt aproximativ anual?Ce materii trebuie parcurse pentru a promova un astfel de examen?etc.
Va multumesc
Examenul de primire in avocatura (ca stagiar) se organizeaza o data pe an. Anul acesta a fost in luna septembrie. Se organizeaza la nivel national.
Locurile deocamdata nu sunt limitate, important este se iei nota de intrare.
Examenul se da la 5 materii. (drept civil, drept procesual civil, organizarea profesiei de avocat, drept penal si drept procesual penal).
Trebuie sa iei cel putin nota 6 la fiecare materie, iar media sa fie cel putin 7.
Va multumesc pentru informatii
Buna!
Daca te hotarasti sa sustii examenul de admitere in Barou in 2010, mai multe informatii utile poti afla accesand linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...

Spor la invatat!