Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Este legal sa ma oblige fabrica la care lucrez sa îmi ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Este legal sa ma oblige fabrica la care lucrez sa îmi concediu de odihna

Sunt în concediu de îngrijire copil pe perioada pandemiei. Ieri am fost anunțată de șeful meu ca trebuie sa merg la firma sa îmi fac cerere de concediu pe perioada vacantei copiilor de paste cererea trebuie făcută începând cu data de 6 aprilie, pana după paste, cu toate ca în firma se mai lucrează din 6 pana în 10 iar apoi din 13 cel mai sigur se întra în șomaj tehnic. Din câte am înțeles de luni din data de 6 aprilie părinților care sunt în concediu de îngrijire copii se prelungește și pe perioada vacantei. Dacă nu îmi fac cererea de concediu cică risc sa fiu data afara
Dacă vă aflați deja în perioada de zile libere pentru îngrijire copil, durata acesteia se va prelungi din oficiu. În acest caz angajatorul trebuie să comunice prin mijloace elecronice prelungirea zilelor libere și pe durata vacanței.
Legea 19/2020
art.1
....
(1^1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, inclusiv pe perioada vacantelor scolare, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant, si a unitatilor de educate anteprescolara, ca urmare a starii de urgenta decretate in conditiile legii.
....

Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz
Cornel Vasile, Consilier juridic