Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ma tem ca fara carantinarea tuturor celor care vin din ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ma tem ca fara carantinarea tuturor celor care vin din străinătate vom depăși Italia în scurt timp

Eu personal nu vad alta varianta viabilă pentru a tine lucrurile sub control.
Dacă unul singur venit din străinătate un alt om si acel om infecteaza încă 5 va fi ceva de necontrolat.
Trebuie duși în stațiuni la hoteluri si stabilită o zona, un perimetru în care să facă ce vor ei dar sa nu iasa din acel perimetru stabilit exact.

Izolarea voluntară imi pare extrem de periculoasă pentru ca mereu vor fi câțiva care nu vor respecta izolarea si riscul va fi extrem de ridicat.

Ati vazut ce s-a întâmplat la Tandarei.
Încercați să va imaginati ce ar însemna să fie multe localități în care să se întâmple la.fel.

Spitalele nu vor mai face fata daca se va depăși un număr care până acum este acceptabil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si daca-i carantinezi la gramada si se imbolnavesc toti cei carantinati, ce-i de facut?
Bun, iei o statiune turistica (goala acum), ii bagi acolo, 5-7000, si ulterior se imbolnavesc toti (nu mai spun ca nu are cine sa stea dupa ei, sa le poarte de grija). Ce faci apoi?
Sincer, nu cred ca vom depăși Italia în scurt timp si nici in lung timp si niciodata.
Au fost si situatii de felul cum ati zis si intr-adevar nu trebuie procedat asa.

Ideea este sa faci o triere în funcție de zona de unde vin.
Madrid cu Madrid, etc.
Cei care au anumite simptome si cei care nu au simptome dar sunt asimptomaticii adica nu se vede nimic la ei dar sunt infectati.Cu aceștia este cea mai mare problemă.
Cei mai mulți confirmați sunt din cei carantinati.
Aproape tot ce se testează iese pozitiv dar aceștia nu prea au probleme cu ajungerea la deces.La deces ajung ceilalti cu care intră ei în contact.Eu cel puțin așa am remarcat.

Si cei asimptomatici sunt purtători si nu se vindeca fără tratament.
Eu asa am inteles desi nu a zis niciun medic asa ceva sau cel puțin nu am remarcat eu.

Primarul din Timișoara este pozitiv dar se simte foarte bine si se mira ca este infectat.
Tot la.fel.si cei de etnie romă care tot vin.
Cei de etnie romă sunt foarte rezistenți.Sunt foarte multi de această etnie.
Au avut atatia viruși de-a lungul timpului ca nu mai au probleme.
Nu stiu daca stiti dar în unele familii sunt 7 frați si raman 3 din 7.

După părerea mea, o mar e atenție ar trebui ac9rdata si la cazier.La cei cu cazier nu le pasa.de ceilalti si chiar nu ii intereseaza decat de ei.O asemenea concepție este cât se poate de nocivă.

Focarul trebuie izolat si tratat în carantină.

Marea țeapă ă fost ca multi păreau sănătoși dar erau infectati.
Autoritățile nu au fost suficient de bine informate.

Noi importam noul coronavirus si daca nu stim.sa lucram cu el va fi dezastru.
Italia a descoperit în timp ce si cum pe când noi nu trebuia decat sa fi .foarte bine informati.Am avut un foarte mare avantaj...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Ideea este sa faci o triere în funcție de zona de unde vin."
Da, ideea e buna, dar cu practica e mai greu. N-ati vazut la tv, cu batrana decedata de covid de mai bine de o zi, pe care nu o ridica nimeni din apartament? Si vorbim de o singura persoana, nu mai mult. Le-a luat o zi intreaga ca sa hotarasca ce au de facut. Toti dadeau din colt in colt ca nu-i treaba lor.
Nu stie nimeni ce are de facut. Nu stie nimeni cum este mai bine sa se procedeze. Cine sa organizeze trieri si gestionari de mii de purtatori?
Pana la urma, intr-un fel sau altul, lucrurile se vor aranja, am convingerea ca va fi bine!
Da, nu există o persoană care să coordoneze tot si sa le.dea.directia necesară pe o strategie concretă.
Ministru Sănătății, domnul Nelu Tătaru, mie imi place ca se luptă în mod deosebit, ă fost în focare s-a străduit cât ă putut dar el are rol la nivel înalt de decizie.

Le.lipseste un coordonator operativ care să gândească repede si sa fie foarte bine informat despre tot.Vorbeam de.lipsa de informații anterior infectarii masive si in timpul acesteia.A fost o lipsă.de instruire ă medicilor si a cadrelor medicale.A.trebuit să vină medici militari la Suceava ca sa ii organizeze.
Medicii de abia azi s-au plâns printr-o.scrisoare deschisă ca nu au fost instruiți si nu e vina lor ca nu au știut că tine de coordonarea operativă în care vorbeam în primul paragraf.Infectarea masivă a cadrelor medicale ă avut la bază si aceasta lipsa de.instruire si lipsa de compartimentare pentru boli infecțioase ă spitalului.Orice spital când devine spital de infecțioase trebuie modificat pe compartimentele.De abia acum fac asa.
Lipsa.de comunicare si de informații ă afectat grav situația de la noi tot la fel ca in Spania si Italia.Si ei au făcut aceleași greseli dar ei au fost atacați mult mai tare de virus.

Pentru o luptă eficienta cu virusul este necesară o comunicare permanentă si o.coordonare operativă inteligenta in baza informațiilor concrete.

Dacă virusul nu va fi izolat în carantină cu cei care vin din străinătate vom depăși Italia pentru ca Italia si Spania au un sistem medical mult mai bine pus la punct decat noi.La noi medicii sunt poate mai buni ca cei de acolo dar nu este suficient pentru ca medicii nu lupta doar cu un inamic ci sunt copleșiți de numărul de inamici fiind depășiți numeric.

Carantinarea va ajuta si la tratarea lor pentru ca sunt toti in acelasi loc si nu se vor rasfira, vor dispărea sau cine stie ce vor mai face.
Ei au chef de petreceri si daca ai 15 petreceri intr-un oras mic nu ai atatea forte de ordine...

Oricum, opinia mea cu carantinarea este în sensul sa aiba si un perimetru în afara hotelului unde sa poata umbla dar sa nu poata ieși din perimetru.O pot face cu schimbul...in functie de felul în care au fost triști.
Forțele de ordine pot sta in afara zonei de carantină, în afara perimetrului respectiv.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca autoritatile nu vor rezolva cu carantinarea celor veniți din strainatate vom avea situația din Napoli.
Oamenii au ieșit aiurea pe străzi si nu erau oameni carantinati sau aflați în izolare.

[ link extern ]

Oamenii își vor pierde răbdarea si in Romania.
Este bine sa privim modelul italian...

Eu oricum estimam asa ceva în Italia...pana sa se întâmple așa...

Este bine sa evităm...dar fiecare tara face cum crede...sau cum poate desi întotdeauna se poate mai mult...

Aveti si modelul Suediei...
Am.deschis un topic pe acest subiect.

În Spania ii arestează pe.oameni daca ies aiurea dar daca ies foarte multi nu vor mai avea loc în locurile.de.detentie.

Lupta cu virusul in acest razboi virusologic si psihologic trebuie data si la un mod. pentru a se evita situații neplăcute.

Trebuie apărată majoritatea populației si se poate realiza asa ceva.
La.noi nu este atat de grav ca in Italia si Spania în acest moment dar nu subestimati virusul.

La noi, la Bucuresti, o problema mare a plecat de la acel fost sef de poliție care a luat în deradere noul coronavirus...si a cauzat daune majore în rândul medicilor.

La Suceava au fost alți inconstieni dar si oameni care nu au stiu despre ce este vorba.

Si iar ajungem la.lipsa de comunicare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat