Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in somaj tehnic

Buna seara. Se poate depune demisia in timpul somajului tehnic? Daca da, apoi cine are indatorirea sa duca inapoi la sediul firmei echipamentul de lucru cu care mi-am desfășurat activitatea de acasa?
Contractul de muncă poate înceta din inițiantiva angajatului și în timpul șomajului tehnic.
Cauza de încetare va prevala asupra suspendării!
Restituirea echipamentului se va face în condițiile stabilite în contract, dacă în contract nu aveți stabilite asemenea dispoziții, conform uzanțelor.
Puteti demisiona in perioada somajului tehnic ,insa preavizul va fi suspendat pe durata acestuia,intrucat somajul tehnic este o cauza de suspendare a c.i.m.

Echipamentul de lucru cu care v-ati desfășurat activitatea de acasa se poate trimite si prin posta cu confirmare de primire/curier rapid.