Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arest la domiciliu cu bratara electronica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arest la domiciliu cu bratara electronica?

Am auzit ca sunt sanse sa se promulge o lege care sa previna raspandirea covid-19 in penitenciare pentru ca sunt suprapopulate. Ar lasa detinutii fara fapte violente si pedeapsa de maximum 7 ani sa isi ispaseasca pedeapa in arest la domiciliu cu bratara electronica. Aveti idee ce trebuia sa indeplineasca un detinut ca sa fie eligibil pentru acesta forma de incarcerare? Trebuie sa fie aprobata de un judecator?
MihaiAlin18, utilizator
Eu am zis ca au făcut praf legea penală până să intre în vigoare noile.coduri în materie penală, în urma.cu foarte multi ani.
De abia ulterior s-a văzut ce am văzut eu anterior de a se incepe aplicarea lor.
Este foarte important sa iti dai seama de o lege mai înainte de a începe sa produca efecte juridice.

Aici este important sub aspect economic si oricum nu vor putea ieși din casa.
Este cel mai usor de verificat situația în aceste momente pentru ca este multă poliție pe strada care face controale.
În alte circumstante ar fi mai greu de facut verificări.
Dacă nu au deja brățări nu cred ca vor avea nici acum dar nu bratarile sunt importante în acest moment.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat