avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arest la domiciliu cu bratara electronica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arest la domiciliu cu bratara electronica?

Am auzit ca sunt sanse sa se promulge o lege care sa previna raspandirea covid-19 in penitenciare pentru ca sunt suprapopulate. Ar lasa detinutii fara fapte violente si pedeapsa de maximum 7 ani sa isi ispaseasca pedeapa in arest la domiciliu cu bratara electronica. Aveti idee ce trebuia sa indeplineasca un detinut ca sa fie eligibil pentru acesta forma de incarcerare? Trebuie sa fie aprobata de un judecator?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2020
MihaiAlin18, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:02, 5 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am zis ca au făcut praf legea penală până să intre în vigoare noile.coduri în materie penală, în urma.cu foarte multi ani.
De abia ulterior s-a văzut ce am văzut eu anterior de a se incepe aplicarea lor.
Este foarte important sa iti dai seama de o lege mai înainte de a începe sa produca efecte juridice.

Aici este important sub aspect economic si oricum nu vor putea ieși din casa.
Este cel mai usor de verificat situația în aceste momente pentru ca este multă poliție pe strada care face controale.
În alte circumstante ar fi mai greu de facut verificări.
Dacă nu au deja brățări nu cred ca vor avea nici acum dar nu bratarile sunt importante în acest moment.
Ultima modificare: Duminică, 5 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

A apărut proiectul de modificare și de completare a legii nr. 196/2018 privind asociațiile de proprietari din românia, inițiat de u.s.r. - așteptăm dezbateri pe această temă flory_mr flory_mr A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm ... (vezi toată discuția)
Proiect favorabil prin care prevede ca ..... ollyjunior ollyjunior Buna doresc sa stiu daca proiectul de lege care a primit aviz favorabil din partea cabineului domnului ministru in legatura cu Administratori de bloc precum ca ... (vezi toată discuția)
Amnistia in romania g.ioana g.ioana mai putem spera vreodata la o amnistie in romania ,odata cu schimbarea codului penal?? (vezi toată discuția)