Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie fara acordul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie fara acordul meu

Buna ziua !
Va rog sa imi spuneti daca vecinul poate construi fara acordul meu, pe hotar,lipita de casa mea,o constructie S+P+2E+M ,unde va sapa sub fundatia casei mele.Este legislatie noua care sa ii permita acest lucru ?
Va multumesc
In mod normal, ii trebuie acordul dvs.
Are nevoie de Autorizație de Construire emisa in baza un DTAC + avize și acorduri solicitate prin Certificatul de Urbanism, care sa respecte prevederile Codului Civil., PUGului, PUZului după caz, Acordul dvs. notarial, dacă e asa cum relatat dvs.
Mai mult decât atât, potrivit art 612 Cod Civil, orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Art 612 Cod Civil. "Orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.".
pentru ca altfel ne-am imagina ca interdictia este absoluta.