Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate IF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate IF

Buna ziua.La o intreprindere familiala unul dintre membri asociati a fost inlocuit in luna august.(cif -ul ramane la fel )
1. In registru de incasari si plati continui cu total sume obtinute pana in luna august sau incep de la zero ?
2. Trebuie sa depun doua declaratii 204 ( declaratie de venit pentru asociatii fara personalitate juridica )?- cate una pentru fiecare configuratie ?
Banuiesc ca vreti sa spuneti ca unul dintre membri a iesit din administratie(pentru acest lucru procedura se face la ONRC).C.I.F. ramane acelasi. Chiar daca acest asociat numai face parte din I.F. din punct de vedere contabil operatiunile au continuitate.
Declaratia 204 pentru anul 2009 o veti depune per total I.F. si va fi insotita de declaratiile 200 pentru fiecare asociat in parte, cu veniturile si cheltuielile aferente fiecaruia pe parcursul anul 2009. Numai bine !