avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va pare bun?

Nu prea au treaba suedezii cu stresul pandemiei de COVID 19.
La ei se pot aduna 50 de.persoane cel mult.Nu prea vad logica.
La.ei.scolile sunt deschise.
Ei sunt si foarte educați dar educația este insuficientă în cazul acestui virus extrem de contagios.
Ei merg pe imunitatea populației.
Asa au mers si englezii inițial dar ulterior au schimbat strategia.

Doctorii suedezi însă nu sunt de acord cu această relaxare.
În Suedia se gasesc măști la preturi mai.reduse decat in Romania.
În Suedia salariul lor este de vreo 20 de ori mai mare decât salariul din România.

Ma intreb de ce nu au mers în Suedia romanii care nu au chef de carantină.

Oare au plecat si din Suedia românii?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:31, 26 Februarie 2021
Nu cred că a plecat niciun român cu situație legală bine definită pe termen lung. Altfel, ei aplică distanțarea socială ca regulă de viață - am citit niște articole care explică asta.

Cred că medicii se vor impune până la urmă.
Si in Islanda procedeaza intr-un mod asemănător Suediei.
Doar ca acolo testează la greu si sunt putini oameni care locuiesc acolo.

[ link extern ]

Ei mai fac ceva ce sper sa fi facut si ai noștri.
Au în vedere fiecare țară de unde provine persoana infectata cu noul.coronavirus.

Ei susțin că virusul are 40 de mutații în funcție de zona de unde provine, daca am inteles eu bine.Banuiam asa ceva.
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In Suedia exista cei mai multi decedati prin raportare la numarul populatiei desi numarul persoanelor decedate este undeva la 3000 de persoane.
Prin raportare la numarul populatiei este mai mare numarul de decese decat in Spania si Italia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata care mai este situatia in Suedia:

[ link extern ]
In ciuda unei relaxări totale, Suedia are grave probleme si cu pandemia si cu economica care se prăbușește:

[ link extern ]

Stau foarte prost si la capitolul decese si la capitolul economie desi au lăsat lucrurile sa decurgă in mod liber.
Ultima modificare: Vineri, 7 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Strategia de vaccinare împotriva covid-19 o necesitate de interes national CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național. Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact ... (vezi toată discuția)
Covid-19. a emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu covid-19 in romania? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta ... (vezi toată discuția)
România ar avea potențial sa produca testele pentru noul coronavirus? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ma refer la toate testele relevante, atat la cele PCR cât și la cele pentru a se verifica cât din populație s-a imunizat. Am văzut că medicii merg pe ... (vezi toată discuția)