Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... aplicare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

aplicare

In ce act normativ se prevede posibilitatea platii a jumatate din cuantum (nu minim!), a amenzilor pentru perioada 31.03-03.04 2020? Pentru dupa, OUG 34/2020. Multam.
OUG 1/1999
art. 29^1
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator pentru contravențiile prevăzute la art. 28.

(2) Sumele provenite din amenzile aplicate pentru contravențiile prevăzute la art. 28 se fac venit integral la bugetul de stat.
.....

pana la intrarea in vigoare a OUG 34/2020
art.30 OUG 1/1999
Contravențiilor prevăzute la art. 28 le sunt aplicabile dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002 , cu modificările ulterioare.
Multumesc de raspuns. Stima. Totusi, jumatate din cuantum se aplica dupa intrarea in vigoarea OUG 34/2020, adica 3 aprilie ora 0.00, nu? Pana, jumatate din minimul legal. Eu asa inteleg.
Jumatate din amenda aplicata.
Revin, cred ca n-am fost clar. Ma refer la intervalul 31.03-03.04, ce act prevede jumatate din "aplicata"? OUG 34, este clara. Inainte, care? Multam!