Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu in somaj tehnic
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu in somaj tehnic

Buna ziua.
Am poprire pe salariu (poprirea de la un BEJ pentru un credit neachitat) si implicit imi este poprit si contul din banca.
V-as ruga sa imi spuneti daca intru in somaj tehnic, se popreste si ajutorul de somaj?
Multumesc foarte mult si aveti grija de dv. si de familiile dv.
Prin Decretul de instituire a stării de urgență activitatea de executare silită nu a fost suspendată.
Vezi: „(5) Activitatea de executare silită continuă numai în cazurile în care este posibilă respectarea regulilor de disciplină sanitară stabilite prin hotărârile Comitetului Național privind Situațiile Speciale de Urgență, în scopul ocrotirii drepturilor la viață și la integritate fizică ale participanților la executarea silită.
Codul de Procedură Civilă stabilește însă la art.729 că „(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensația acordată salariaților în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziții legale, precum și sumele cuvenite șomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligație de întreținere și despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel”.
Astfel, îndemnizația pentru șomajul tehnic nu va putea fi urmărită decât pentru situațiile descrise mai sus.
Magdalena Tătaru, Avocat
Multumesc si aveti grija de dv.