Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu conform legii 19/2020
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu conform legii 19/2020

Bună ziua, as putea beneficia de concediu cf legii 19/2020 ptr supravegherea copilului dacă soțul este în străinătate?
Puteti beneficia de zile libere platite ,potrivit legii 19/2020.

Cererea dvs. va fi însoțită de o declarație pe propria răspundere a celuilalt părinte, din care să rezulte că acesta nu a solicitat la locul său de muncă zile libere ce i s-ar cuveni potrivit prezentei legi și nici nu se află în una dintre situațiile prevăzute mai jos, precum și de o copie a certificatului/certificatelor de naștere al/ale copilului/copiilor.

Situatii:
a) este în concediul prevăzut la art. 2 alin. (1) sau art. 11 alin. (2) ori art. 31 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare;
b) este asistentul personal al unuia dintre copiii aflați în întreținere;
c) se află în concediu de odihnă/concediu fără plată.
d) raporturi de muncă sunt suspendate pentru întreruperea temporară a activității angajatorului;
e) nu realizează venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit