avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am o intrebare legata de OUG 147 din 2020. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am o intrebare legata de OUG 147 din 2020. La punctul ...

Buna ziua.
Am o intrebare legata de OUG 147 din 2020.

La punctul 6.e scrie:


(6) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă nu se aplică în cazul în care unul dintre părinţii,
definiţi la alin. (3), se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) este în concediul prevăzut la art. 2 alin. (1) sau art. 11 alin. (2) ori art. 31 alin. (1) din
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru
creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările
ulterioare;
b) este asistentul personal al unuia dintre copiii aflaţi în întreţinere;
c) se află în concediu de odihnă/concediu fără plată;
d) are raportul de muncă suspendat pentru întreruperea temporară a activităţii angajatorului, în
condiţiile art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările
şi completările ulterioare;
e) nu realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente,
venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi
piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul
fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.


Sa inteleg ca daca unul dintre soti ( cel care nu sta acasa ) are un PFA sau I.I si nu lucreaza acasa, atunci nu se poate beneficia de aceasta indemnizatie?
Cel mai recent răspuns: element94 , utilizator 19:09, 14 Noiembrie 2020
Daca unul dintre soti ( cel care nu sta acasa ) are un PFA sau I.I , atunci se poate beneficia de aceasta indemnizatie.
Multumesc.
Deci la punctul:
e) nu realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente,
venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi
piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul
fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

nu este vorba despre I.I sau PFA?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil Alexandractin Alexandractin Buna ziua, îmi puteți spune va rog ce acte am nevoie pentru a depune dosarul de indemnizație creștere copil? In condițiile in care am lucrat doar pe firma ... (vezi toată discuția)
Scuze în declarație va apărea "realizează venituri din salarii ... DayaF DayaF Scuze în declarație va apărea \"realizează venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie crestere copil zeratulman zeratulman Buna ziua, In anul fiscal 2019 am realizat venituri din cedarea bunurilor in scop turistic (o casuta de 5 camere) pe persoana fizica. In 2020 am depus ... (vezi toată discuția)