avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare promisiune de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare promisiune de vanzare-cumparare

In Noiembrie 2019 am facut un contract de cumparare a unei case, in calitate de cumparator.
Obligatiile mele sunt de a plati 2 transe de avans: una la semnare (am platit) si alta la data de 22 Ianuarie.
Vanzatorul avea obligatia de a-mi pune la dispozitie toate actele si de a finaliza constructia pana in 20 Ianuarie.
Eu nu am platit transa a doua deoarece constructorul nu a obtinut CF individual.
La 13 Martie, cumparatorul a obtinut CF si mi-a trimis o executare silita pt a doua transa de avans.

Sunt obligat sa platesc si sa inchei contractul?
Am posibilitatea denuntarii unilaterale si a recuperarii avansului + investitiilor personale din imobil (suma nu este trecuta in promisiune)?
Multunmesc
Stimate domn,

Trebuie studiat atent continutul contractului, clauzele contractuale trebuie interpretate in sensul de a produce efectele juridice, in virtutea dispozitiilor normative.

(acestea se interpreteaza prin coroborare ).

Numai lecturand atent clauzele contractuale veti primi o opinie avizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce reprezinta avansul de 15% din valoarea de executie a unei ... vasea_13 vasea_13 Ce reprezinta avansul de 15% din valoarea de executie a unei constructii? In urma unor grave greseli de executie am hotarat sa inchei relatiile de colaborare ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans antecontract Elann Elann Buna ziua. In baza unui ante-contract in fata notarului (o promisiune bilaterala de vanzare cumparare) am platit in doua transe intregul pret al unei ... (vezi toată discuția)
( antecontract) ma poate da in judecata constructorul ca nu mai pot sa cumpar casa mirelamaria mirelamaria Buna ziua! am incheiat un antecontract de vanzare cumparare ( am achitat avansul) pt constructie casa -in calitate de cumparator (casa ce se va construi) ... (vezi toată discuția)