Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Schimbare destinatie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Schimbare destinatie

Buna ziua,detin un imobil cu destinatie mixta,la momentul achizitionarii in 2017,exista un magazin alimentar ,cu toate autorizatiile din 2003.Eu am deschis un salon de infrumusetare .Cum procedez cu schimbarea de destinatie?
PS.In CF figureaza apartament de locuit.Multumesc
Trebuie sa procedati la legalizarea schimbarii de destinatie din locuinta in salon de infrumusetare. Pentru aceasta:

1. Obtineri certificat de urbanism cu legalizare schimbare de destinatie din locuinta in salon infrumusetare.
2. Obtineti A.C.
3. Obțineti Certificat de Atestare a Edificarii COnstructiei
4. Obtineti extras CF avand intabulat noile functiuni
5. Obtineti Aviz de functionare si autorizatie de Securitate la Incendiu, (detalii [ link extern ] )

NOTA: din pacate Legea 50/1991 nu este exacta cu privire la subtipurile de activitati denumite generic de spatii comerciale. Din punct de vedere al functiunii acestora, exista diferenta intre diferite subdomenii ”spatii comerciale” si implicit, pentru fiecare domeniu de activitate in parte, daca se schimba. trebuie autorizatie de construire pentru schimbare de destinatie: nu sunt la fel urmatoarele tipuri de spatii comerciale: spatiu comercial-magazin/butic vs. farmacie vs. birouri vs. restaurant vs. salon infrumusetare vs.sala de jocuri, etc...functiuni care difera intre ele.

In cazul dvs. ati facut o schimbare de functiune din magazin in salon infrumusetare, 2 lucruri diferite ca activitate. Orice modificare de functiune al unui spatiu comercial trebuie intabulat, si e bine ca sa se specifice CE FEL DE ACTIVITATE ARE ACEL SPATIU COMERCIAL! in extrasul CF. De ex: ”spatiu comercial-salon infrumusetare”
Multumesc pentru raspuns!Apartamentul este practic cu destinatie mixta,exista vreo lege specific pt.aceasta situatie?

Alex3325 a scris:

Trebuie sa procedati la legalizarea schimbarii de destinatie din locuinta in salon de infrumusetare. Pentru aceasta:

1. Obtineri certificat de urbanism cu legalizare schimbare de destinatie din locuinta in salon infrumusetare.
2. Obtineti A.C.
3. Obțineti Certificat de Atestare a Edificarii COnstructiei
4. Obtineti extras CF avand intabulat noile functiuni
5. Obtineti Aviz de functionare si autorizatie de Securitate la Incendiu, (detalii [ link extern ] )

NOTA: din pacate Legea 50/1991 nu este exacta cu privire la subtipurile de activitati denumite generic de spatii comerciale. Din punct de vedere al functiunii acestora, exista diferenta intre diferite subdomenii ”spatii comerciale” si implicit, pentru fiecare domeniu de activitate in parte, daca se schimba. trebuie autorizatie de construire pentru schimbare de destinatie: nu sunt la fel urmatoarele tipuri de spatii comerciale: spatiu comercial-magazin/butic vs. farmacie vs. birouri vs. restaurant vs. salon infrumusetare vs.sala de jocuri, etc...functiuni care difera intre ele.

In cazul dvs. ati facut o schimbare de functiune din magazin in salon infrumusetare, 2 lucruri diferite ca activitate. Orice modificare de functiune al unui spatiu comercial trebuie intabulat, si e bine ca sa se specifice CE FEL DE ACTIVITATE ARE ACEL SPATIU COMERCIAL! in extrasul CF. De ex: ”spatiu comercial-salon infrumusetare”