Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizație de funcționare salon de înfrumusețare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizație de funcționare salon de înfrumusețare in spațiu locuibil

Buna ziua.
Anul trecut am cumpărat un imobil (casaP+M) cu credit ipotecar la BRD, pentru a amenaja spațiul și a deschide un salon de înfrumusețare.
Anul asta am inceput sa îl renovez/amenajez astfel: toată suprafața de la parter sa fie coafor, iar la etaj pentru manichiura/pedichiura și cosmetică.
De curând am întrebat la Primărie și mi-au spus că pentru a obține autorizația de funcționare trebuie sa schimb destinația imobilului din locuință în spațiu comercial.
La BRD mi-au spus că sunt de acord sa deschid coafor și să închiriez spațiu către o firmă prin contract de comodat, dar fara sa schimb destinația totala a imobilului, deoarece creditul a fost acordat pentru locuință.
Va rog, daca mă puteți ajuta cu informatii/îndrumări despre cum pot funcționa în legalitate deplină fara sa schimb destinația imobilului.
Menționez că în acest imobil nu locuiește nici o persoană.
Va mulțumesc.
VMarius123, utilizator
Lăsați o parte din imobil cu destinația de locuință pentru a respecta scopul creditului. Adică, la etaj, unde spațiul este pentru locuit, nu folosiți întreaga suprafață pentru activități lucrative, ci doar o parte. Întrebați și la bancă dacă ei agreează o astfel de soluție.

Adrian ALBU a scris:

Lăsați o parte din imobil cu destinația de locuință pentru a respecta scopul creditului. Adică, la etaj, unde spațiul este pentru locuit, nu folosiți întreaga suprafață pentru activități lucrative, ci doar o parte. Întrebați și la bancă dacă ei agreează o astfel de soluție.

Aceasta soluție ar presupune cumva sa am și 2 grupuri sanitare în clădire? Mă gândesc la cei de la DSP dacă vor fi de acord.
Daca da, nu mă ajută.
Exista posibilitatea d.p.d.v legal să funcționeze un coafor într-un spațiu locuibil, fara sa fie transformat deloc în comercial?

Va mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs.
VMarius123, utilizator
În acel imobil, compus din spațiul de la parter și spațiul de la etaj, există doar un singur grup sanitar ?

Adrian ALBU a scris:

În acel imobil, compus din spațiul de la parter și spațiul de la etaj, există doar un singur grup sanitar ?

În toată suprafața imobilului exista doar un grup sanitar la parter.
Eu doresc sa folosesc toată suprafața imobilului pentru coafor/salon înfrumusețare. Aici este problema mea.

Va mulțumesc
Dacă doriți ca întregul imobil să funcționeze ca spațiu comercial trebuie să cereți acordul băncii.