Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare sumei platite pt uncircuit la Barcelona
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare sumei platite pt uncircuit la Barcelona

Ce demersuri oficiale trbuie sa fac pentru a obtine banii platiti pentru circuitul ananulat din cauza situatiei actuale. Incearca sa imi ofere vouchere care nu au nicio acoperire si ae ibcerca anularea O nr. 2. Firma taraganeaza situatia in astrorarea anularii ordonanței
Art.13 din Ordonanța nr.2/2018 stabileștecă „„3) Prin excepție de la alin. (1), călătorul are dreptul să înceteze contractul privind pachetul de servicii de călătorie înainte de începerea executării pachetului, fără a plăti vreo penalitate de încetare în cazul unor circumstanțe inevitabile și extraordinare care se produc la locul de destinație sau în vecinătatea imediată a acestuia și care afectează în mod semnificativ executarea pachetului sau care afectează semnificativ transportul pasagerilor la destinație.
(4) În cazul încetării contractului privind pachetul de servicii de călătorie, în condițiile alin. (3), călătorul are dreptul la o rambursare completă a oricărei plăți efectuate pentru pachet, dar nu are dreptul la vreo despăgubire suplimentară”.